top of page
Keresés
Szerző képevirág várnai

Energetikai fejlesztések fontossága a vállalati karbonlábnyom csökkentése szempontjából

Frissítve: jún. 22.

Lassan lábalunk kifelé a bizonytalanságból, amely sok vállalkozás számára áttörő eredményeket, mások számára biztonsági játékot jelentett. 2023 decemberében bevezetésre került a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvény, így ebben a legtöbben érintetté váltak, ám sokaknak még fogalma sincs a megfelelés felé vezető útról, illetve arról, hogy miben érinti őket az új ESG szabályozás.


Beszéljünk egy kicsit az energetikai fejlesztésekről. Amellett, hogy költséghatékonyság szempontjából egy kikerülhetetlen kérdés, néhány kisebb nagyobb változtatás a cégek működésében hatalmas eredményt hozhat a karbonsemlegesítésben. Előző cikkünkben kifejtettük, hogy hogyan is zajlik a karbonsemlegesítési kompenzációs terv kialakítása, a CO2 kalkuláció menete, ám ha ennek anyagi vonzatáról beszélünk, sokan értetlenül állnak az előtt, mégis mennyi pénzt kellene az ESG kérdésekre áldozni úgy, hogy az a kötelezőken túl adott vállalkozás számára megérje a befektetett idő, pénz és energia.


Az energetikai fejlesztések témaköre specifikus minden iparágban, ám vannak közös nevezők.


Hogyan induljunk el?

Induljunk el kicsiből, mert a vállalati kultúrában is fontos ezen téma megértése és a nyitottság növelése a munkavállalók körében:

1.    Teremts olyan környezetet, amelybe beágyazódik a tudatosság! Vállalati kultúra és szemléletformálás:

o   energiatakarékossági képzések szervezése munkavállalóknak

o   energiatakarékossági kezdeményezések, belső energiamegtakarítási programok indítása

o   munkavállalók bevonása az energetikai célok elérésébe

o   energiahatékonysági és fenntarthatósági politikák kidolgozása

o   vezetőség elkötelezettsége a zöld célok mellett


2.     Gondolkodj hosszú távon! Energiahatékonyság növelése:

o   energiafogyasztás optimalizálása, hatékonyabb berendezések és technológiák alkalmazása

o   épületek energiahatékonyságának javítása, szigetelés és hőszivattyúk minőségi cseréje


3.    A megújuló energiaforrásokban a jövő! Ahelyett, hogy mindig csak „egyszerhasználatos” környezetromboló energiát használnánk, miért ne indítanánk el a megújuló körforgást?

o   napenergia, szélenergia és más megújuló források alkalmazása, amelyek csökkentik a fosszilis tüzelőanyagok használatát

o   saját energiaforrások kiépítése, napelemek telepítése


4.    Ne csak a kiadásaidat vezesd excelben! Vezesd, hogy miből ered a kiadás! Energiafelügyeleti rendszerek bevezetése:

o   valós idejű energiafigyelés

o   adatgyűjtés és elemzés

o   teljesítményértékelés


5.    A környezettudatosság nem szitokszó, legyél az, aki ténylegesen megvalósítja, nem csak bezsebeli a „környezetért tettem” matricát!

o   környezettudatos beruházások, innovatív technológiák bevezetése

o   energetikai k+f projektek támogatása

o   új, fenntartható megoldások kidolgozása és bevezetése

o   finanszírozási lehetőségek feltérképezése, kormányzati és nemzetközi finanszírozási programok igénybevétele

 

Az energetikai fejlesztések alapvető fontosságúak a vállalati karbonlábnyom csökkentése szempontjából, mivel nemcsak a kibocsátásokat mérséklik, hanem pénzügyi előnyökkel is járnak, növelik a versenyképességet, és hozzájárulnak a fenntarthatósági célok eléréséhez.


Már nincs miből előnyt kovácsolni? A megoldás kézen fekvő, hiszen a zöldítés mindig versenyelőnyt és jobb piaci pozícionálást jelent!


A szabályozás életben van, az alkalmazkodó képesség még elég csekély a vállalati kultúrában. Szakértők segítségével a szabályozási előírások érthetőbbé válnak és a kapcsolódó bírságok könnyedén elkerülhetőek lesznek. Naprakész csapattal a jövőbeli szabályozásokra is előkészülhetünk.


18 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page